Pojazdy wojskowe

JS-2 z 4. Pułku Czołgów Ciężkich, Tamiya 1/48.

Opis

Model przedstawia jeden z czołgów z 3. kompanii 4. Samodzielnego Pułku Czołgów Ciężkich LWP w malowaniu z Marca 1945. Malowanie (i co najważniejsze, brudzenie) zrobione było na podstawie zdjęć innych JS-2 z tego pułku stojących na polu podczas ćwiczeń w okolicach Gryfic na Pomorzu. Dodatkowym powodem do wyboru jednego z tych malowań był fakt, że te konkretne maszyny miały świeżo zamalowane czwarte cyfry, które wchodziły w skład numeru taktycznego przed 1. marca tego roku.

Samo malowanie i brudzenie było okazją do wypróbowania “wynalazków” Miga. Niedawno kupiłem sobie m.in. jego “heavy chipping fluid” i szukałem wymówki do zobaczenia “jak to się ma w praniu” :). Muszę się przyznać, że użycie tego jest banalnie proste. Do tego można uzyskac różne efekty, w zależności od tego ile się da temu podkładowi wyschnąć przed położeniem kolejnej farby i jak silnie się będzie przyciskało pędzel do modelu ścierając farbę.

Podstawowe kolory to różne odcienie zielonego 4BO z zestawu AK. Reszta brudzenia to mnóstwo różnych kolorów wash Tamiya i Mig/AK + pigmenty i kredki. Głównym składnikiem “mokrego” błota był “Scenic Mud” z Scenic Factory, do którego doszły różne pigmenty i washe. Z paroma małymi wyjątkami główne farby to akryle, a wash itp to emalie.

Oczywiście, tego błota miało być mniej. Niestety, w tym konkretnym przypadku nie zatrzymałem się w porę i rezultat jaki jest taki jest :).

Oprócz białego, zimowego kamuflarzu postanowiłem wypróbować inne sposoby podpatrzone oglądając wideo na YouTube. Jednym z takich tricków było malowanie wydechów (a w przypadku JS-2, osłon pancernych na wydechach). Po pomalowaniu tego co miało być zardzawiałe na biało, dodałem na to trochę kropek w różnych odcieniach pomarańczowego i brązowego i całość pociągnąłem “rdzawym” washem. W sumie to wyszło aż za dobrze :). Gdyby to miało udawać naprawdę zardzewiały element, to by to wyglądało znakomicie. Niestety, w tym konkretnym przypadku wyszło to za bardzo pomarańczowe. Na szczęście pociągnięcie szaro-niebieskim dało dokładnie taki efekt jaki chciałem.

Galeria

Udostępnij: