Modele Sci-Fi

Góra w tą stronę (Gambody, 1/48)

Transporter M577 z filmu “Aliens”

Nie biorąc pod uwagę samego drukowania, ten model był bardzo relaksujący :). Jak już się wszystko wykombinuje, to składa się bardzo łatwo. Głownie dlatego, że licząc cztery koła jako jeden element, składa się on tylko z 16 części. Jedyną zmianą było użycie elementów mających służyć za “okienka” jako szablonu do wycięcia ich z przezroczystego plastiku z jakiegoś opakowania. Do tego spędziłem praktycznie zero czasu poprawiając “babole” jakich przy drukowaniu 3D niestety czasami nie da się uniknąć.

Model był kupiony z Gambody.com, przeskalowany do 1/48 i wydrukowany w 3D. Głównym problemem było ustawienie czasu naświetlania żywicy tak, żeby z jednej strony zachować jak najwięcej detali a z drugiej żeby uzyskać elementy z jak najmniejszym zniekształceniem (głównie jeżeli chodzi o rozmiary). Moja stara drukarka cały czas sprawiała mi problemy i, niezależnie od kombinacji ustawień i różnych rodzajów żywicy, nigdy nie mogłem uzyskać wydruków które by mie satysfakcjonowały. Dopiero zamiana światła LED na lepsze i zamiana ekranu i płyty głównej na 4k uzyskałem rezultaty, które można nazwać zadowalającymi.

Do oznaczeń zaprojektowałem sobie kalki i maski w Corel Draw. Te pierwsze wydrukował mi Tomasz Gronczewski, a te ostatnie wyciąłem sobie sam na ploterze Cameo 4. Pomysł na oznaczenia ściągnąłem z różnych przykładów z sieci – włącznie z napisem na drzwiach :).

Udostępnij: