Modele pojazdów cywilnych

Ford Ranger Pickup, Revell 1/24

Zdjęcie poniżej pochodzi ze strony revell.com i przedstawia opisywany w tym artykule model.

Może komuś udało się go zrobić w ten sposób, ale po zobaczeniu zawartości pudełka w którym mieściły się części wiedziałem, że takiego pięknego i błyszczącego nie dam rady zrobić. Części są paskudne: źle odlane, nie spasowane, nie odwzorują detali- po prostu grzybnia.
Zgodnie z modą z lat 80-tych (model z 1980 r.) niektóre elementy wykonane są w całości- np. rama jest odlana razem z wydechem, komora silnika też ma kilka “wrośniętych” elementów.
Po oględzinach zacząłem wycinkę i dorabianie nowych części. Większość drukowałem z żywicy, ale są też wycinanki z kartonu (np podłoga pod kabiną- nie było jej wcale i model wyglądał bez niej komicznie) z HIPS-u, przezroczystej folii, drutu różnej średnicy.

Podłogę skrzyni zrobiłem z forniru (chyba orzechowego) grubego na 0,6 mm i uzupełniłem drukowanymi listwami imitującymi listwy aluminiowe mocujące dechy do podłogi.

Poprawiłem zawieszenie. Z przodu dodałem prawdziwe sprężyny (wyglądają 23 razy lepiej od glutów z zestawu) a do tyłu wydrukowałem piórowe resory (24,8 raza lepsze od zestawowych).

Po wykonaniu w ramie otworów, dodaniu wspornika na hak i haka, rezerwy z mocowaniem, nowego tylnego zderzaka, tłumika z wieszakami z drutu i przewodów hamulcowych- rama nabrała mniej “zabawkowego” wyglądu.

W komorze silnika zrobiłem “okablowanie” i “orurowanie”. Najwięcej czasu poświęciłem na rysowanie kabli zapłonowych (są drukowane z miękkiej żywicy), ale efekt nie był wart włożonej pracy i czasu. Po prostu w gotowym modelu prawie ich nie widać.

Od początku moim zamysłem było zrobienie modelu zajeżdżonego pickupa ogrodnika. Karoseria jest poobijana i porysowana, kabina była sprzątana dwa lata temu mimo, że to wnętrze “custom” z drewnianymi panelami, chromowanymi listwami i skórzaną tapicerką pod kolor nadwozia.
Tutaj dorobione są uchwyty drzwi, korbki podnośników szyb, chromy i wykładzina na podłodze. Na pakę wrzuciłem trochę ogrodniczych sprzętów.

Model robiłem jakiś czas temu i teraz przeglądając zdjęcia przypominam sobie co jeszcze w nim przerobiłem-dorobiłem:
-tylny zderzak okuty blachą ryflowaną
-łańcuchowe zamknięcie tylnej klapy
-drewniane podwyższenie burt
-przedni grill
-lusterka boczne
-wycieraczki
-odsuwane okienko w tylnej szybie
-drukowane tablice rejestracyjne
-klamki drzwi z zamkami
i pewnie jeszcze parę drobiazgów o których teraz nie pamiętam.

Pułapką okazał się katalog sklepu internetowego części zamiennych do tego auta, bo do dzisiaj wszystko można do niego dokupić.

Poniżej galeria gotowego modelu prosto ze słonecznej Kalifornii.

Udostępnij: